Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla jest bardzo popularnym krzewem uprawianym w dużych donicach i pojemnikach na balkonach i tarasach lub w ogrodach jako roślina sezonowa. Roślina ta pięknie kwitnie od maja do jesieni (przekwitające kwiatostany są ozdobne również późną jesienią).
Bardzo ładne są kwiaty płonne koloru różowego, czerwonego, białego i fioletowego lub niebieskiego zebrane w duże kuliste kwiatostany średnicy 20 cm i w formie płaskich talerzowatych kwiatostanów z jednym okółkiem płonnych kwiatów.
Hortensja ogrodowa ma kilkaset odmian. Do najpopularniejszych należą: ‘Bouquet Rosea’ o pięknych dużych, różowych kwiatostanach, ‘Mariesii Perfekta’ – tworząca niskie krzewy o lilaróżowych i niebieskawych kwiatach i ‘Masja’ o czerwonych kwiatach. Krzewy dorastają do 1 metra. W zależności od odmiany mają duże, jajowate, zielone lub lekko zaczerwienione liście.
Hortensja uprawiana w pojemniku wymaga bardzo żyznego podłoża o odczynie lekko kwaśnym. Najlepiej sporządzić mieszankę kwaśnego włóknistego torfu z ziemią z kompostu lub rozłożonego obornika z domieszką piasku. Hortensje ogrodowe są bardzo wrażliwe na niedobory wody. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne, w przeciwnym razie rośliny zwiędną lub zeschną liście.
Najlepiej ustawić donice z hortensją w miejscu lekko ocienionym, ponieważ na bardzo słonecznym stanowisku podłoże będzie szybko przesychało i nadmiernie się nagrzewało. Późną jesienią krzewy najlepiej przesadzić do ogrodu i zabezpieczyć nasadowe fragmenty pędów kopczykiem ziemi. Pozostawione w donicy niestety nie zimują, bo są wrażliwe na niskie temperatury, które powodują przemarzanie pąków kwiatowych zawiązywanych od sierpnia na przyszłoroczne kwitnienie.

http://www.lodygoteka.pl/

Author: admin